پا نهادن به عصر جديد تلويزيون‌ها، و فناوري‌هاي نو، کيفيت خارق‌العاده تصاوير را تضمين مي‌کند. اما کدام يک از اين فناوري‌ها و محصولات رنگارنگ، مناسب‌ترين گزينه براي شماست؟ در اين مطلب سعي کرده‌ايم به اصلي‌ترين مشخصه‌هاي هر فناوري که مي‌توانند براي تصميم‌گيري در اين مورد به کمک شما بيايند، بپردازيم.

 مزاياي Ultra HD:

وضوح بالاي حيرت انگيز، اصلي‌ترين مشخصه کيفي تلويزيون‌هاي Ultra HD است که آن‌ها را نسبت به خيل ديگر محصولات متمايز مي‌کند. Ultra HDها از وضوحي چهار برابر تلويزيون‌هاي فعلي Full HD برخوردارند و تصاوير را در ابعاد 2160*3840پيکسل به نمايش مي‌گذارند. سطح جزئيات آن‌ها را نمي توان به هيچ وجه با هيچ يک از فناوري‌هاي ديگر مقايسه کرد و به نظر مي‌رسد به زودي، روزي مي‌رسد که شگفت زده خواهيم شد چگونه تاکنون بدون وضوح  4K    زندگي مي‌کرده ايم.

 بلو-ري‌‌هاي Ultra HD:

نحوه ذخيره کردن محتوياتي با اين وضوح بالا در قالب فيزيکي، هر کسي را شگفت‌زده مي‌کند اما بالاخره ما موفق به يافتن يک راه حل شديم: ديسک‌هاي بلو-ري سه لايه‌اي با صد گيگابايت فضاي ذخيره‌سازي براي داده‌ها. در مقايسه، ديسک‌هاي بلو-ري فعلي تنها 25 گيگابايت فضا براي ذخيره‌سازي داده‌ها در اختيار کاربر مي‌گذارند. مطمئناً در حال حاضر هم مي‌توانيد فيلم‌هايي با وضوح Ultra HD بر روي ديسک‌هاي بلو-ري بيابيد اما داشتن يک فيلم که از پايه Ultra HD ساخته شده است، آن هم بر روي يک ديسک، تجربه متمايزي محسوب مي‌شود.

 افزايش مقياس تصاوير به Ultra HD:

با آنکه منتظر راه‌يابي ديسک‌هاي جديد بلو-ري به قفسه‌هاي فروشگاه‌ها و سوپر مارکت‌ها هستيم، مي‌توانيد از استاندارد افزايش مقياس تصاوير به Ultra HD براي تطابق دادن وضوح محتويات کانال‌هاي تلويزيوني، بلو-ري ها، دي‌وي‌دي‌ها و حتي ويدئوهاي يوتيوب با صفحه‌نمايش‌هاي Ultra HD از آن‌ها لذت ببريد. با وجود روش‌هاي خلاقانه و هوشمند براي ايجاد پيکسل‌هاي جديد، فناوري افزايش مقياس تصاوير، دورنمايي زيبا از نحوه به نمايش در آمدن محتويات Ultra HD واقعي بر روي تلويزيون شما ارائه مي‌دهد.

 Full HD 3D Ultra HD:

با به وجود آمدن امکان تجربه تصاوير سه بعدي به صورت پسيو در وضوح Full HD، روح تازه‌اي به کالبد اين فناوري دميده شد. در حال حاضر، براي تماشاي فيلم‌هاي سه‌بعدي به تفکيک تصوير Full HD براي هر چشم به صورت مجزا نياز است. با Ultra HD، امکان بهره‌گيري از تصويري با وضوح Full HD براي هر دو چشم وجود خواهد داشت که به معناي جزئيات بيشتر و فراگيرتر بودن تصاوير فيلم‌ها و بازي‌هاي سه‌بعدي است.

 مزاياي OLED:

سياه‌هاي سياه‌تر، سفيد‌هاي سفيدتر؛ صفحات OLED از پيکسل هايي استفاده مي‌کنند که نور و رنگ خودشان را خود ايجاد مي‌کنند.  بنابراين، هنگامي که نياز به بيشتر شدن عمق تصاوير و رنگ‌هاي مشکي تيره احساس مي‌شود، پيکسل‌ها به سادگي خاموش شده و سياه مي‌شوند. با توجه به عدم وجود هيچ نوع نور پس زمينه، OLEDها حتي مي‌توانند رنگ‌هاي مشکي تيره‌تري را نسبت به پلاسماها توليد کنند که عملکردي حيرت‌انگيز محسوب مي‌شود. اين امکان در کنار توانايي توليد بهتر رنگ‌هاي سفيد، سبب مي‌شود تا OLEDها بالاترين نرخ کنتراستي را که تا به حال شاهد آن بوده ايم، ارائه کنند.

 رنگ‌هاي دقيق تر، گستره رنگي غني تر:

صفحه‌نمايش‌هاي OLED ساخت ال‌جي از يک پيکسل سفيد رنگ در کنار ترکيب هميشگي، سرخ، سبز و آبي استفاده مي‌کنند. اين کار سبب مي‌شود تا رنگ‌ها زنده‌تر و سايه‌ها دقيق تر بوده و با کيفيت بيشتري در صفحه توزيع شوند. ساختار پيکسل فرعي WRGB زواياي ديد بهتر، و طول عمر بالاتري را هم براي صفحه‌هاي OLED تضمين مي‌کند.

 صفحات باريک تر:

از آنجايي که  ساير صفحات تلويزيوني مسطح به اندازه کافي باريک نبودند، حذف نور پس زمينه در OLEDها اين امکان را براي طراحان آن‌ها ايجاد کرد. به اين معنا که صفحاتي باريک‌تر از گذشته در اختيار شما خواهد بود. اين ويژگي نه تنها سبب افزايش جذابيت‌هاي ظاهري و زيبايي OLEDها مي‌شود بلکه امکان قرارگيري آن‌ها را در کالبدي جديد هم فراهم مي‌آورد. در نتيجه، ما شاهد عرضه نوع جديدي از صفحه نمايش‌ها هستيم.

صفحه‌نمايش‌هاي خميده:

براي ايجاد حسي بهتر به بيننده، تلويزيون‌ها شکل ظاهري جديدي يافته‌اند. قاب باريک‌تر و منعطف‌تر OLEDها امکان توليد صفحه‌نمايش‌هاي خميده مانند آنچه در تلويزيون ال‌جي EA980W مي‌بينيم، را فراهم کرده است. اين نوع طراحي تنها به ويژگي‌هاي ظاهري باز نمي‌گردد و سعي دارد تا با تقليد از صفحات IMAX Cinema، بيننده را غرق در تصوير کند.

 از OLED لذت ببريد:

از نظر محتوايي، تلويزيون‌هاي OLED کنوني امکان پشتيباني از وضوح Full HD 1080p را دارا هستند. به عبارت ديگر، به آساني مي‌توانيد پس از خريد تلويزيون، از کانال‌هاي Full HD و فيلم‌هاي بلو-ري در کيفيت تصويري که تا به حال تجربه نکرده‌ايد، لذت ببريد.

و در پايان...

در حالي که OLEDها رنگ‌هاي مشکي عميق و سفيد روشني عرضه کرده و با آن‌ها، بدون وجود هيچ واسطه‌اي، مي‌توان به تماشاي محتويات چندرسانه‌اي موجود پرداخت، Ultra HD بالاترين وضوح ممکن حال حاضر محسوب مي‌شود. شايد برخي بيشتر به استفاده از صفحه‌نمايش‌هاي خميده و تجربه فناوري جديد OLED راغب باشند و برخي ديگر بخواهند با اندکي صبر، جزييات بيشتري را با تلويزيون‌هاي Ultra HD تجربه کنند.

دسترسی کاربران